Gemeente Voorst- Door Marc van den Hoogen 19 september herdenkingsfeest rondom buurthuis Lawa Mena. Decennialang hebben Molukse militairen in Indonesië gediend in het Koninklijk Nederlandsch Indisch Leger (KNIL), het koloniale leger dat van 1814 tot 1950 actief was in voormalig Nederlands-Indië, het huidige Indonesië. Op 17 augustus 1945, na de Japanse capitulatie, riepen Soekarno en de zijnen de onafhankelijkheid uit van Indonesië. De Nederlandse regering heeft nog verscheidene jaren getracht haar kolonie te behouden en het gezag te herstellen. Ook dat gebeurde met hulp van Molukse KNIL-militairen.
Onder druk van de Verenigde Naties moest Nederland in 1950 haar kolonie definitief opgeven. De macht werd overgedragen aan de Indonesische regering, onder leiding van president Soekarno. Soekarno wilde de rust herstellen. In zijn nieuwe Indonesië was volgens Soekarno geen plaats voor de Molukkers die in het Nederlands leger gevochten hadden.
Van woonoord naar woonwijk.
De Molukse militairen kregen een dienstbevel van de Nederlandse regering om in te schepen naar Nederland. Vierduizend militairen, samen met hun gezinsleden ging het om een kleine dertienduizend Molukse mensen, arriveerden in het voorjaar van 1951 per boot in Nederland. De komst leek een tijdelijke regeling. Nederland zou zoeken naar een oplossing waarin de Molukkers terug konden keren naar hun vaderland.
De koffers van de Molukse gezinnen bleven daarom veelal ingepakt. Hun ogen waren gericht op de Republik Maluku Selatan, de republiek der Zuid-Molukken, die op 25 april 1950 op het eiland Ambon uitgeroepen was.
Eenmaal in Nederland werden alle Molukse militairen direct ontslagen uit het Nederlandse leger. Dat leidde tot diepe teleurstelling en boosheid. De Molukkers werden in Nederland gehuisvest in woonoorden, deels voormalige concentratiekampen. Deze woonoorden lagen verspreid door het land, waaronder in Teuge. Vijfenzeventig jaar geleden, in 1951, arriveerden zo de eerste Molukkers in de gemeente Voorst.
De Nederlandse belofte op een terugkeer naar een onafhankelijke Molukse eilandengroep verdween onder het tafelkleed. Het Nederlandse beleid ging om en de focus lag voortaan op integratie van de Molukkers in de Nederlandse samenleving, Verspreid over het land werden er Molukse woonwijken aangewezen. De eerste generatie Molukkers en hun gezinnen uit Teuge kwamen zo onder meer in een splinternieuwe woonwijk in Twello terecht. Een wijk die tot op de dag van vandaag vele Molukse gezinnen huisvest,
We willen de verhalen van onze ouders en grootouders onthouden.
De komst van de Molukkers naar de gemeente Voorst, vijfenzeventig jaar geleden, wordt op 18 en 19 september herdacht. Eva Metselaar en Rynaldo Koerhuis hebben beiden een Molukse moeder en zijn sterk verbonden met de Molukse gemeenschap in de gemeente Voorst.
Zij behoren tot de jonge generatie Molukkers en kijken graag naar de toekomst.
“Ondanks dat culturen steeds meer met elkaar vermengd raken, willen we de Molukse cultuur niet vergeten” zeggen Rynaldo en Eva. “Hoewel velen van ons midden in de Nederlandse cultuur opgroeien, willen we niet vergeten waar onze ouders en
(over)grootouders vandaan komen. Natuurlijk zal die cultuur, door vernederlandsing, invloeden van sociale media en een veranderende tijdsgeest, wat van vorm veranderen. Maar dat is juist het mooie eraan. Oude tradities worden in een nieuw jasje gestoken, maar zo blijft de Molukse cultuur wel behouden.”
Vlagceremonie, sprekers en vanzelfsprekend heerlijk eten.
Rynaldo en Eva zetten zich in voor de Molukse gemeenschap. Het bestuur van de Twellose stichting Lawa Mena, het buurthuis aan het mr. Dr. Chris Soumokilplein, heeft hen gevraagd het officiële deel van het programma te presenteren. Op 18 september is er voor genodigden een besloten bijeenkomst in het buurthuis Lawa Mena waar zij als dagvoorzitter zullen fungeren. Op die dag zal de geschiedenis van de Molukkers in de gemeente Voorst officieel herdacht worden.
Een van de onderdelen van deze officiële herdenking is de vlagceremonie met de Molukse vierkleur; blauw, wit, groen en rood. De bijeenkomst wordt opgeluisterd door verschillende betrokken sprekers, maar ook door Molukse zang. Molukse jongeren zullen een traditionele Molukse dans ten tonele brengen en natuurlijk is er ter afsluiting een gezamenlijke Molukse maaltijd. Een Moluks feest zonder een uitgebreide maaltijd is ondenkbaar.
Cultureel evenement: gastvrij, verbindend en gevarieerd.
Op 19 september is er van 15:00 – 22:00 in en rond stichting Lawa Mena een groots cultureel evenement voor álle Voorstenaren. Na een culturele markt van 15:00 – 17:00 volgt er een avondvullend muziekprogramma. De Molukse wijk is ter ere van deze herdenking helemaal versierd. Alle aspecten van het culturele leven van de Molukse gemeenschap in Voorst komen deze dag aan de orde. Kundige Molukse zang en dans maar ook enkele kramen met Voorstenaren uit een zestal andere culturen luisteren het feest op.
Er is aandacht voor schilderen en Molukse kinderboekjes. Je kunt allerlei Molukse accessoires kopen en natuurlijk wordt er aan de inwendige mens gedacht. Dat varieert van heerlijk Moluks eten van Medja Makan, via een rotikraam naar sambal, rempejek en oer-Hollands schepijs. Pas en koop een Moluks shirt! Een fotohoek neemt je mee terug naar de tijd van de woonoorden. Kleinere kinderen kunnen zich vermaken bij het springkussen. Stichting Zorg en Welzijn Voorst zet een tent op, waar je kunt kijken en luisteren naar films van onder andere Molukse mensen in Voorst.
Kortom het wordt een zeer gastvrij, verbindend en gevarieerd feest. Bedoeld voor jong en oud en zeker ook voor mensen van buiten de Molukse gemeenschap. Iedereen is van harte welkom om te komen genieten.
Een feest van terugkijken, stilstaan en vooruitkijken.
Eva en Rynaldo hebben een duidelijk doel op deze dagen. “We willen de eerste generatie Molukkers in Voorst eren. We willen hun verhalen levend houden en herdenken. We zoeken eenheid bij elkaar, maar zeker ook bij de Voorster gemeenschap. Het wordt een feest van terugkijken, stilstaan en vooruitkijken. Wij hopen vele Voorstenaren te mogen ontvangen.
Wij voelen ons vereerd om een bijdrage aan deze herdenking te mogen leveren.
Deze was niet mogelijk geweest zonder de inzet van vele Molukse mensen, maar ook van allerlei anderen in de Voorster gemeenschap.
We zijn dankbaar voor de subsidies en sponsoring van het VSB-fonds, het Cultuurfonds, de gemeente Voorst, het Voorster Nieuws, Rotary Voorst en Lions Club Voorst. Zonder hen waren deze evenementen op deze verbindende manier onmogelijk te realiseren”.
woensdag 26 augustus 2026
