Twello- Jochem Uytehaage laat volle raadszaal in Twello ‘schaatsen’ tijdens viering Dag van de Ondernemer In Nederland zorgen ruim 1,5 miljoen ondernemers voor heel veel banen, economische groei en welvaart. MKB-Nederland vindt dat zij het verdienen om eens per jaar in het zonnetje te worden gezet. Dit gebeurde afgelopen vrijdag tijdens de Dag van de Ondernemer. In het Voorster gemeentehuis genoten zo’n 100 lokale ondernemers van een boeiend programma met als hoogtepunt een energieke presentatie van oud-Olympisch schaatskampioen Jochem Uytdehaage. Door Rudi Hofman
“U bent heel belangrijk, want u zorgt voor de werkgelegenheid en bent de motor van onze economie”, zei wethouder Rosmarijn Boender in haar openingstoespraak tijdens de ‘Ondernemersborrel’ in het gemeentehuis. In de volgepakte raadszaal drukte zij de aanwezige Voorster ondernemers op het hart om goed voor zichzelf, hun medewerkers en naasten te zorgen.
Op het grote belang van een juiste balans tussen inspanning (ondernemers werken vaak hard en lang) en ontspanning ging Jochem Uytehaage vervolgens uitvoerig in. De tweevoudig Olympisch schaatskampioen op de 5.000 en 10.000 meter van 2002 in Salt Lake City - hij won daarnaast zilver op de 1.500 meter - was door de gemeente ingehuurd en bewees zich als een begenadigd en bevlogen spreker.
Vitaliteit
De eerste oefening die Uytehaage zijn gehoor meegaf, was het tellen van het aantal ademhalingen in een minuut - aan het einde van zijn lezing zou hij hier op terugkomen. Daarna vroeg hij wat volgens de ondernemers het belang is van vitaliteit, oftewel het hebben van een goede energiebalans. Uitkomsten waren onder meer dat die ervoor zorgt dat je je gelukkiger en gezonder voelt, dat je beter gaat presteren, dat je positiviteit uitstraalt richting je personeel en ook van invloed is hoe je je gezin draaiend houdt.
Om het als ondernemer te redden, moet je volgens Uytehaage een passie voor je vak hebben: “Passie is de basis voor prestaties. Ik vond schaatsen gewoon waanzinnig leuk”, zei de spreker terwijl hij de ijzertjes toonde waarop hij als kleine jongen ooit over bevroren water kraste.
De geboren Utrechter ging in de loop van de jaren steeds beter schaatsen en belandde uiteindelijk in de kernploeg. Zijn ambitie was de allerbeste schaatser van de wereld te worden. In de topsport gaat het volgens hem om de vraag: kun je doen wat je moet doen op het moment dat het erom gaat.
Wedstrijdgevoel
Zelf is Uytehaage als een van de eerste schaatsers met een mental coach aan de slag gegaan. Belangrijkste uitdaging was, zo zei hij, om het echte wedstrijdgevoel weten over te brengen naar de trainingen. Dit is hem gelukt door tijdens trainingen een wedstrijdpak met cap en ook een bril te gaan dragen. De boodschap die hij met dit relaas de ondernemers wilde meegeven was: kies je eigen route en wees daarbij creatief en innovatief. “Wat wordt jouw capje? Wat ga jij doen om je van anderen te onderscheiden.”
In schaatshouding
Wie dacht tijdens de lezing van een uur rustig achterover te kunnen leunen, die kwam bedrogen uit. Na een korte warming up moest iedereen een schaatshouding aannemen en dit zie vol te houden terwijl op beeldschermen de zilveren 1.500 meterrace uit 2002 van Uytehaage – die in de raadszaal ‘meeschaatste’ en de race van commentaar voorzag - werd vertoond. Aan het gelach en gesteun te horen, viel het veel ondernemers best zwaar om bijna 1 minuut en 45 seconden diep te blijven zitten.
In de visie van Uytehaage zijn er vier verschillende ‘Batterijen van energie’ die het vitaliteitsniveau van een mens bepalen: de spirituele batterij (die draait op spirit, drive en zingeving, de mentale batterij (kennis, kunde en ervaring), de emotionele batterij (relaties, gedrag en emoties) en de fysieke batterij (beweging, ontspanning, voeding en slaap).
Boek
Deze vier batterijen zijn communicerende vaten waarbij de fysieke batterij het zwaarst weegt en de meeste impact heeft. Als deze batterij onvoldoende is opgeladen, dan trekt hij snel en genadeloos ook de andere batterijen leeg. ‘Opgeladen!’- Boost je geluk, gezondheid en prestaties’ is niet toevallig de titel van het onlangs verschenen boek van Uytdehaage.
Tegen het einde van zijn presentatie vroeg de oud-topsporter aan de zaal wat een gezond aantal ademhalingen per minuut is. Dat aantal ligt tussen de zes en acht. Met de juiste lichaamshouding en focus op de ademhaling bleek dit voor de meesten haalbaar te zijn.
De aanwezige ondernemers weten nu dankzij Jochem Uytehaage waarop zij moeten letten en wat zij kunnen doen om vitaler te worden. Een goede energiebalans is niet alleen belangrijk om de vele uitdagingen van het ondernemerschap beter het hoofd te kunnen bieden, maar ook om gezonder, positiever en energieker in het leven te staan.
Rondleiding
Na de lezing kon iedereen die dat wilde een rondleiding door het vernieuwde en sterk verduurzaamde gemeentehuis volgen. Gemeentelijke projectleider Ed Bakx had daarvoor boeiend over de belangrijkste ins en outs van deze miljoenenoperatie verteld.
Ten slotte was er alle ruimte om onder het genot van een drankje en lekkere hapjes gezellig na te praten en te netwerken. De reacties op het geboden programma waren unaniem positief. De viering van de Dag van de Ondernemer in de gemeente Voorst zou in 2023 zo maar eens een vervolg kunnen krijgen.
woensdag 23 november 2022